K optimalizaci našich webových stránek používáme cookeis. Více o cookies.

 

Články

Energetický štítek vysavače

Energetický štítek, který jsme dříve vídali např. u ledniček a dalšího bílého zboží, je dnes povinnou výbavou každého vysavače. Spotřebiteli nabízí přehled velmi užitečných informací. Při nákupu jej rozhodně nepřehlédněte!


Co mi prozradí energetický štítek vysavače:

Energetickou třídu - zařazení vysavače do energetické třídy na stupnici A (nejlepší) - G (nejhorší), jak známe z ledniček, praček apod. Pozor, vysavač v kategorii A nemusí být nejlepším favoritem ve svém oboru. Při nákupu vždy sledujte i ostatní vlastnosti spotřebiče.


Účinnost čištění pevných podlah a koberců - tento údaj je pro Vás jedním z nejdůležitějších. Účinnost se udává pro každou kategorii zvlášť. Můžete tedy snadno zjistit, jak si vysavač povede na typu podlahy, který máte doma.


Emise prachu - hodnota opět vyjádřena na stupnici A - G. Udává čistotu vzduchu, který při úklidu z vysavače vychází zpět do okolí. Pokud máte doma alergika nebo astmatika, jistě tuto informaci patřičně oceníte.


Roční spotřebu - je počítána pro 50 úklidů na ploše průměrné domácnosti. Uvádí se v kilowattech.


Hlučnost - je uváděna v decibelech. Při srovnávání hlučností je třeba pamatovat, že hladina zvuku se neměří na lineární stupnici. Rozdíl např. o 10 nebo 20 dB znamená vlastně až čtyřnásobek vnímané hladiny hluku. Pokud si chcete dát při výběru pozor na hlučnost vysavače, dbejte na každý decibel.


S novým vysavačem ušetříte elektrickou energii

S legislativní úpravou, která přidala vysavačům energetické štítky, zmizely z trhu vysavače s příkonem vyšším než 1600W. Od roku 2017 by toto omezení příkonu mělo být poníženo na maximálně 900W. Nemusíte se však děsit nevýkonných spotřebičů. Nižší energetická náročnost s sebou nenese automatické snížení sacího výkonu (viztaké článek Podle čeho si mám vybrat vysavač), ten je totiž velkou měrou závislý na příslušenství vysavače. Vysavač s dobrým příslušenstvím může dosahovat lepších sacích výsledků než vysavač s vysokým počtem wattů. Kolik tím ušetříte energie doma, musíte spočítat sami, Evropa tímto krokem, podle Elektrotechnického zkušebního ústavu (ezu.cz), ušetří až 18 TWh energie. Údajně více než je roční energetická spotřeba např. Slovinska.

Na co vůni do vysavače?

Příjemně voňavý domov po každém vysávání, no kdo by to nechtěl!

více...